????????
Επισκέπτης
Anonymous

Πολλά τα κέρδη για τους Bulls Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πολλά τα κέρδη για τους Bulls   Πολλά τα κέρδη για τους Bulls Icon_minitimeΣαβ Απρ 21 2012, 19:40

Ο Derrick Rose επέστρεψε στη σύνθεσή τους, ο Richard Hamilton θυμήθηκε τον καλό του εαυτό, ο Luol Deng ήταν ο πρώτος σκόρερ και οι Bulls επικράτησαν με 93-83 των Mavericks για να παραμείνουν το απόλυτο αφεντικό του πρωταθλήματος.

Νίκησαν τους πρωταθλητές Mavericks με 93-83, είδαν τον Derrick Rose να επιστρέφει στη δράση δίχως ενοχλήσεις στον αστράγαλο του δεξιού του ποδιού, αλλά οι Bulls μπορούν να είναι χαρούμενοι και για μερικά ακόμη γεγονότα. Η βραδιά ήταν εξαιρετική για την ομάδα του Chicago, η οποία προετοιμάζεται για τα play off και δείχνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Πέρα του Rose που ήταν φανερά εκτός ρυθμού, αλλά τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και 8 ασίστ, οι Ταύροι είδαν τον Richard Hamilton να θυμίζει τον παλιό καλό του εαυτό. Ο έμπειρος guard πέτυχε 19 πόντους με 9/16 σουτ σε 28 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Luol Deng αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και 4/7 τρίποντα στα 43 λεπτά (!) που βρέθηκε στο παρκέ του United Center.

Μια νίκη για τον τίτλο στην Ανατολή

Η νίκη των Bulls, σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα των Heat, έφερε την ομάδα του Chicago μια ανάσα από την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην Ανατολή. Πως θα το καταφέρει αυτό και μαθηματικά; Αν κάνει μια νίκη στα τρία τελευταία ματς ή έστω αν χάσουν έναν από τους ισάριθμους αγώνες τους οι Heat. Κάτι από τα δυο θα συμβεί, ειδικά από τη στιγμή που κανείς δεν γνωρίζει πως θα παραταχθούν οι δυο ομάδες για να φρεσκάρουν τους παίκτες τους εν όψει play off.

Την ώρα που οι Bulls είχαν όλους τους παίκτες στη διάθεσή τους, ο Rick Carlisle αποφάσιζε να ξεκουράζει τον Jason Kidd και τον Jason Terry. Την θέση του πρώτου στην βασική πεντάδα πήρε ο Rodrigue Beaubois (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) που ήταν και ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Dallas.

Αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία των Mavericks οι 8 πόντοι της πρώτης περιόδου

Η πρώτη περίοδος ήταν εξαιρετική για τους γηπεδούχους και εφιαλτική για τους φιλοξενούμενους. Το 21-8 αποδεικνύει του λόγου το αληθές, με τους Mavericks να "γράφουν" το λιγότερο παραγωγικό δωδεκάλεπτο στην ιστορία του συλλόγου! Κι όμως, στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκαναν σπουδαία δεύτερη περίοδο. Έτρεξαν ένα επί μέρους 3-16 για να μειώσουν στο καλάθι (28-26), πριν κάνουν ένα μικρό ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου οι Bulls και πάρουν αέρα 6 πόντων (44-38).

Όταν μπροστά, ξύπνησαν το "θηρίο"

Οι παίκτες του Thibodeau δυσκόλεψαν τους αντιπάλους τους με την άμυνα ζώνης, όμως ο Delonte West (13 πόντοι) έκανε πράγματα και θαύματα στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να δώσει στην ομάδα του για πρώτη φορά το προβάδισμα (55-56) και να βάλει φωτιά στο παιχνίδι. Όταν είδαν πάντως τα δύσκολα, οι Bulls σοβαρεύτηκαν και με ένα 11-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Deng στην εκπνοή του δωδεκαλέπτου, έφεραν το παιχνίδι στο +10 (66-56).

Αυτό το σερί αποδείχθηκε αρκετό για να καθαρίσουν οι Bulls το παιχνίδι, αφού παρά το γεγονός ότι μείωσαν μέχρι τους τρεις (75-72) με τρίποντο του Beaubois, οι Mavericks δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσουν τη νίκη. Ο Carlisle δεν επέμεινε στους βασικούς και όταν ο Deng πέτυχε τρίποντο από τη γωνία για το 90-79, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Μοναδική "άσχημη" στιγμή του αγώνα ήταν ένα χτύπημα του Richard Hamilton στο κεφάλι του Dirk Nowitzki (17 πόντοι, 6/15 σουτ), με τους διαιτητές να χρεώνουν με τεχνική ποινή τον guard των Bulls.

"Έκανε ένα κοντρολαρισμένο παιχνίδι"

Τα μάτια είχαν στραφεί από νωρίς στον Derrick Rose και ο Tom Thibodeau έσπευσε μετά το τέλος του αγώνα να αποθεώσει τον σταρ της ομάδας του. "Νομίζω πως έκανε ένα πολύ κοντρολαρισμένο παιχνίδι, πρόσεξε τη μπάλα, έτρεξε την ομάδα στην επίθεση και προσπάθησε να βρει ρυθμό στο παρκέ" εξήγησε ο προπονητής των Bulls, με τον Rose να δηλώνει πως: "Θέλαμε μόνο νίκη, δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλες ομάδες, αλλά το πως παίζουμε εμείς. Είμαστε εδώ για να κερδίζουμε όλα τα παιχνίδια και τίποτα λιγότερο".